ایرانی در هنگام لذت بردن از سریال حریم سلطان به یاد بیاور که سلطان سلیمان چهار بار به کشورت حمله کرده!

با توجه به از سر گیری دوباره سریال حریم سلطان از شبکه جم ما نیز این مساله را به فال نیک گرفته و با این مطلب به استقبال از سر گیری این سریال می رویم!

هنگامی که شاه طهماسب صفوی درهرات بود خبر بورش سپاه عثمانی به آذربایجان به گوشش رسید.در هنگام حضور طهماسب در هرات والی آذربایجان سلطان سلیمان را تحریک کرده بود که در خاک ایران پیشروی کند.با رسیدن این خبر به شاه طهماسب هفت هزار نفر ازسپاهیانش و شاه فورا خود را به قزوین رساندنددر این هنگام سلطان سلیمان در تبریز به سپاه 80 هزار نفری ابراهیم پاشا ملحق شد.در این هنگام که سپاه ایران بسیار ضعیف شده بود عده ای از قزلباش های خائن به سپاه سلطان سلیمان در تبریز پیوستند شاه و ابراهیم پاشا آماده شدندتا قسمت های مرزی ایران را فتح کنند اما اقبال با ایرانیان یار بود و سپاه عثمانی دردرشت سلطانیه اسیر برف و سرما شدند و مجبور شدند به طرف موصل حرکت کنند.

وقتی سپاه عثمانی به عراق رسید برای فتح بغداد حرکت کرد و حاکم بغداد به اصفهان گریخت شاه طهماسب از فرصت به پیش آمده استفاده کرد و به تبریز رفت و ابتدا تبریزرا فتح کرد و سپس وان را محاصره کرد در هنگام محاصره وان به شاه طهماسب خبر رسید که سپاه عثمانی از بغداد عازم تبریز است او نیز به ناچار محاصره وان را ترک کرد تا به طرف تبریز راه بیفتد در درگیری که بین قزلباش ها و سپاه عثمانی رخ داد سپاه عثمانی شکست خورد سلطان سلیمان مجبور به عقب نشینی به خاک عثمانی شد و وان دوباره به محاصره شاه طهماسب افتاد.

Paint08

در این هنگام سلطان سلیمان برای شکستن محاصره وان نیروهای کمکی را عازم این شهر کرد ولی دوباره شاه طهماسب توانست آنها را شکست بدهد.

سلطان سلیمان در دو تلاش دیگر که یک بار قزلباش ها و یک بار ابراهیم پاشا را به نبرد سپاه ایران فرستاد دوباره شکست خورد و قلعه ارجیس نیز به دست قزلباش ها افتاد

در سال 955 یک حاکم فراری که به عثپمانی پناهنده شده بود بنام القاص میرزا سلطان سلیمان را برای حمله به ایران تحریک کرد.سپاه بزرگی از عثمانی به سوی ایران راهی شد شاه طهماسب تصمیم گرفت تا مسیر حرکت سپاه سلطان سلیمان را از آذوقه خالی کند و چاه ها را خشک کند سپاه سلطان سلیمان به سوی تبریز راهی شد و به راحتی وارد تبریز شد القاص میرزا نیز در اطراف مرند با قزل باش ها درگیر شد ولی مرند را تصرف نکرد و در تبریز به سلطان سلیمان ملحق شد و سپاهیان سلطان سلیمان در تبریز به قتل و جنایت پرداختند.جنایات بسیاری را در آذربایجان و به ویژه در تبریز مرتکب شدند که شاید در اثر آن تبریز به ویرانه ای مبدل شد و از خون مردمان عادی تبریز به گواه متون عثمانی رود جاری شد و از کشته ها و شهدا پشته ساخته شد.

Ottoman-Safavid

اما بدلیل قحطی سربازان سلیمان نتوانستند در تبریز دوام بیاورند و مجبور به ترک شهر شدند و در عقب نشینی نیز دچار شبیخون های پیاپی قزل باش ها شدند.در مسیر بازگشت سلطان سلیمان قلعه وان را بازپس گرفت و عده ای از سپاهیانش را بطور پراکنده به نواحی داخلی ایران فرستاد که عده ای از آنها تسلیم شدند عده ای ری را غارت کردند عده ای نیز اصفهان را محاصره کردند ولی بار رسیدن کمک سپاه محاصره کننده اصفهان شهر ایزد خواست رفته و این شهر را محاصره و مردم آن را قتل عام کردند سپس راه شوشتر و دزفول و بهبهان گرفته و در مسیر خود کشتار ها کرده وبه نوامیس مردم تجاوزها کردند ولی در نهایت پراکنده شدند.

پنج سال بعد از جنگ سوم اسکندر پاشا حکم وان با تحریک دولت عثمانی دست به تحریکاتی در مرز ایران زد سلطان سلیمان نیر با نامه ای به شاه تهماسب به او اعلام جنگ کرد شاه تهماسب نیز فورا سیاست خالی کردن منطقه جنگی از آذوغه را به پیش گرفت.

سپاه طهماسب اسندر پاشا را به عقب راندند و سلطان سلیمان نیز بخاطر کبود غذا مجبورشد تا حلب عقب نشینی کند.بعد از فصل   سرما سپاه سلطان سلیمان بطرف نخجوان راهی شد ولی با شبیخون های گسترده قزل باش ها مواجه شد و قحطی نیز بر سپاه وی چیره گشت و مجبور به عقب نشینی به خاک عثمانی شد در این هنگام سنان بیک یکی از درباریان به اسرات سپاه ایران در آمد و اسارت وی بهانه ای برای انعقاد پیمان صلح بین ایران و عثمانی شد این قرار داد صلح تا مرگ سلطان اسماعیل دوم برقرار بود.

 فایل صوتی سخنان آقای شهرام همایون در باره حمله  سلطان سلیمان به ایران و تجاوز سپاهیان او به زنان و دختران ایرانی و برسی دروغی بنام فیروزه دختر ایرانی در حرمسرای شاه سلیمان

یک توضیح اشتباه شهرام همایون در سخنانش جنگ چالدران توسط سلطان سلیمان به ایران صورت نگرفته است!

بیشتر مطالب این مطلب از ویژه نامه هفت نگاه اقتباص شده است.ما نیز امانت داری را رعایت کرده و به ذکر منبع می پردازیم.

Advertisements

8 پاسخ

  1. بابا ول کن اسدالله!! یک سریال ساده است و بس اینقدر گیر نده

  2. اقتباس عزیز دل برادر نه اقتباص…

  3. یعنی تمام گرفتاریهای ایران تموم شده فقط الان نگرانیمون حریم سلطانه.اصلا تاریخه مگه اشکال داره.مگه سربداران یادتون رفته؟ اونو که خودمون ساختیم. همین زمانی رو که میزارین برای تحقیق در مورد این مساله بزارید برای فرهنگ سازی یا جنایتهای همین دوره.بس کنید.خجالت بکشید.

  4. حالا که چی؟ خوب شاهان ما هم 1000 بار قتل و غارت کرده اند.سریال داستان حاشیه ای رو دنبال میکنه و هیچ توهینی به هیچ ملیتی توش نیست.چرا گیر میدین آخه؟ مردم از چی لذت ببرن؟ شما پیشنهاد بده. کانال 1؟ کانال 2 یا 3؟ یه سریال شده دلخوشی مردم. واقعا فکر میکنی واسه ملتی که 4 صبح جا میگیرن واسه اعدام دیدن مهمه که سلطان سلیمان چیکار کرده؟

  5. ای ول حسن گل گفتی

  6. سپاس از مطالب زیبای شما که یادآوری خوبی بود به مخاطب که این سلطان چه کسی بود.این جناب سلیمان انسان جلادی بود که به نیرنگ کنیزش خرم. گردن ولیعهد خود را زد.باز هم از شما تشکر میکنم

  7. 1.به تو چه 2.ایرانی بودن را در جای دیگر بیاب 3.کدام سریال تاریخی از ایران تا حالا پخش شده 4.عربی که به کشورت حمله کرده رو تا حالا ازش صدفیلم و سریال ساختن 5.چزی نمونده که بهش ببالی 6.بسته باقیشو خودت برو پیدا کن

  8. در واقع سلیمان عثمانی یکی از کثیف ترین و ذلیل ترین و در عین حال ظالم ترین شاهان زمان بوده.شهوترانی که به خاطریه زن چه ظلم ها در حق بقیه زنهای حرمسراش کرد و چه خون ها ریخت که مهمتر ازهمه مصطفی تازه جوانش بود که به خاطر اون برده ی روس دستور داد اونو گردن بزنن.حقیقت این حرف به سادگی ظاهرش نیست که یه انسان(پادشاه) به خاطر یه زن با دست خودش سر جگرگوشه اش رو قطع کنه نکته ای که هست اینکه در فیلم حریم سلطان ، سلیمان خودشو سلطان جهان لقب میده و در نهایت شگفتی اسم تمام ظلمها،خونریزی ها،کشتن انسانهای بی گناه،ناحقی های بیشمار(بخصوص در مورد زنان حرمسراش که به دور از انسانیت تمامی اونها رو کنار زده، به کسی توجهی نمیکنه و فقط یه نفر براش مهمه و اشک ها،غصه ها و درد و مشکلات زنهای دیگش براش اهمیت نداره…فکر و ذهنش فقط پیش خرم هست)رو عدالت!!!!سلطان سلیمان میذاره….درباره ی قطع موقت سریال حریم سلطان از شبکه جم هم باید بگم که با ساخت این فیلم و پخش اون در همه ی کشورها ترک ها چوب رسوایی سلیمان رو زدن و دفتر سیاه زندگی و حکومت سلطان باشکوهشون رو برای جهانیان باز کردند و ظلمها و ناحقیهای او رو چه در قصر و حرمسرای خودش و در حق زنهاش(بجز خرم برده ی روس)و چه در خارج قصر کاملاً نشون دادند و دولت ترکیه متوجه این گاف(افتضاح جهانی) شد و برای جلوگیری از پیشروی این رسوایی تاریخی که چهره ی سیاه سلیمان عثمانی رو مفتضحانه به همه دنیا نشون داد هزاران نامه و درخواست جهت قطع این سریال و عدم ساخت ادامه ی اون فرستاد که البته آب ریخته شده بود و دیگه ثمری نداشت.حالا ما با مشاهده ی این سریال در واقع شاهد تاریخ سیاه و ننگین ترکیه بخصوص در دوره <> هستیم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: